WOJCIECH PŁAZAK

PREZES FUNDACJI VERITAS

 

 

 

List na Sympozjum

 

 

W. Pan
Profesor Artur Andrzejuk
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
ul. Wóycickiego 1/3
01-938 Warszawa


Londyn, 10.11.2009
 


Szanowny i Drogi Panie Profesorze,

Ponieważ nie mogę niestety skorzystać z miłego zaproszenia na Sympozjum Naukowe na temat Tomizmu Konsekwentnego, proszę Pana o przekazanie mych serdecznych pozdrowień wszystkim uczestnikom tego spotkania, organizowanego pod wspólnym znakiem wiedzy i wiary.
Szczególne wyrazy szacunku przesyłam Panu Profesorowi Mieczysławowi Gogaczowi, któremu to Sympozjum jest dedykowane, składając Mu serdeczne życzenia urodzinowe: przede wszystkim dalszych sukcesów w przekazywaniu pokoleniom Polaków dziedzictwa myśli i wiary świętego Tomasza, radości z owoców tej pracy, w jak najlepszym zdrowiu i oby Bóg błogosławił na każdy dzień i jak najdłuższe lata. Ad multos felicesque annos!
To wspólne pochylenie się nad nauką świętego Tomasza z Akwinu i jej stałą aktualnością, mimo upływu wieków, przywołuje też na pamięć długoletnie związki między katolickim środowiskiem naukowym w Polsce a Fundacją i Katolickim Ośrodkiem Wydawniczym Veritas w Londynie. Początki ich sięgają wczesnych czasów powojennych. Przez całe dziesięciolecia, kiedy władze komunistyczne usiłowały tłumić rozwój wiedzy religijnej i rozwój niezależnej myśli w ogóle, szykanując w różny sposób tak duszpasterzy jak i katolickich naukowców, Veritas, wydając książki, które nie mogły by się ukazać wtedy w Polsce, starał się wspierać pracę duszpasterzy i katolickich naukowców. Choć w czasach komunizmu nie można ich było wysyłać do Polski oficjalnie, to jednak bardzo wiele z nich docierało różnymi drogami, przyczyniając się do obalania murów cenzury, podbudowania życia duchowego Polaków i uzupełniania luk w prezentowaniu najnowszej historii Polski.
Inspiratorem tej szerokiej akcji wydawniczej, inicjatorem Fundacji i KOW Veritas był charyzmatyczny duszpasterz, wnikliwy badacz historii, naukowiec i organizator, człowiek wielkiej wizji i wielkiej wiary, Ksiądz Doktor Stanisław Bełch. Poderwał do on działania grupę polskich katolików na emigracji i w rezultacie KOW Veritas wydał w ciągu 60 lat blisko 700 książek: od dzieł teologicznych i historycznych do beletrystyki światowej.
Szczególnym klejnotem jest wśród nich pierwsze w dziejach polskie tłumaczenie „Sumy Teologicznej” świętego Tomasza. Przez 700 lat polscy duchowni, niekiedy także świeccy, poznawali ten fundament myśli chrześcijańskiej z tekstu łacińskiego. Ksiądz Bełch uważał, że w dzisiejszych czasach święty Tomasz musi koniecznie przemówić do Polaków po polsku. I przemówił… z Londynu. Te 34 tomy „Sumy” są dowodem wytrwałości, wiary i talentów Księdza Stanisława Bełcha, który sam tłumaczył św. Tomasza i kierował zespołem tłumaczy.
Większość nakładu „Sumy” została wysłana, gratis, do bibliotek seminaryjnych, diecezjalnych i wielu innych instytucji w Polsce. Ksiądz Bełch był przekonany, że każdy tom rozszerza znajomość nauki św. Tomasza, a przez to lepiej przygotowuje Polaków do stawiania czoła wyzwaniom życia. Również w dzisiejszych czasach.
Program Sympozjum świadczy, że jego uczestnicy podzielają to Credo naszego wybitnego Tomisty znad Tamizy, który z wiarą i pokorą szedł Tomaszową drogą do poznania Boga, i tą drogą starał się prowadzić jak najwięcej swych rodaków. Ta więź myśli, trwająca i dziś musi więc budzić radość, musi napełniać nadzieją.
Pan Profesor Mieczysław Gogacz jest świadkiem i uczestnikiem trudnych i długich zmagań o wolność wyznawania wiary, o wolność w poszukiwaniach drogi życia. Krzewiciel nauki świętego Tomasza należy do groma moralnych zwycięzców, do tych, poprzez których Prawda zwyciężyła.
Pozdrawiam serdecznie laureatów Nagrody imienia Profesora Gogacza, którzy również wybrali drogę wskazaną przez świętego Tomasza.
W imieniu spadkobierców idei Księdza Doktora Stanisława Bełcha, życzę laureatom i wszystkim uczestnikom warszawskiego Sympozjum Tomistycznego, aby poprzez ich pracę, ich odwagę i rzetelność myśli Prawda Chrystusowa zwyciężała wśród nas także w przyszłości.

Łącze wyrazy szacunku

Wojciech Płazak
Prezes Fundacji Veritas