wydarzenia

W dniu 31 lipca 2011 roku o godz. 12.15 w miejscu naszych posiedzeń Katedry w Komorowie przy ul. Klonowej 2 odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej dawnemu mieszkańcowi domu

- kpt. inż. Stanisławowi Karolowi Doruchowskiemu

 

 

Kapitan inż. Stanisław Karol Doruchowski ps. „Smyk” mieszkał w Komorowie od 1930 roku, był inż. architektem – absolwentem Politechniki Warszawskiej, uczestniczył w wojnie polsko–bolszewickiej w 1920 roku, był także oficerem wywiadu polskiego, adiutantem komendanta głównego AK gen. Stefana Roweckiego – Grota. Jego sylwetkę, podczas uroczystości, przybliżył profesor Tadeusz Kulik, prorektor Politechniki Warszawskiej. Powiedział, że przeglądając jego teczkę osobową znajdującą się w archiwum Politechniki Warszawskiej można dowiedzieć się, że w 1938 roku przystępuje do egzaminu dyplomowego i otrzymuje dyplom ukończenia wydziału Architektury P.W. „Wiemy – powiedział profesor Tadeusz Kulik, że jako architekt zaprojektował dom na sąsiedniej Ostoi Pęcickiej i nigdy nie odkrytą przez Niemców kwaterę główną AK przy ulicy Twardej 36. O jego służbie w Armii Krajowej wiemy niewiele. Jedynie to, że był oficerem Komendy Głównej Oddziału VII, któremu m.in. podlegała organizacja lokali konspiracyjnych. Został aresztowany w kwietniu 1944 roku w Komorowie. Tego samego dnia odebrał sobie życie przegryzając ukrytą pod plombą zęba truciznę w siedzibie Gestapo przy alei Szucha w Warszawie. Jego rodzina mieszkała w Komorowie również po wojnie. Warto dodać, że jego domu – willi Lola, przy ulicy Klonowej 2, w czasie Powstania Warszawskiego był tajny szpital wojskowy, w którym m.in. leczony był ciężko ranny ppłk. Remigiusz Grocholski, dowódca znanej organizacji dywersyjnej o nazwie „Wachlarz”, a w czasie powstania obrońca Mokotowa.

Odsłonięcia tablicy dokonali: Maciej Doruchowski, krewny kapitana, Zdzisław Zawadzki, uczestnik Powstania Warszawskiego, sąsiad państwa Doruchowskich oraz obecni mieszkańcy willi: Izabela Dzikowska i prof. Artur Andrzejuk. Ksiądz Paweł Rogalski, wikary miejscowej parafii, pobłogosławił i poświęcił tablicę.
 

Tekst: Beata Izdebska

Fotografie: Roman Dzikowski

 

 

.

Kombadanci z II wojny światowej i Powstania Warszawskiego.

 

 

 UWAGA: Aby obejrzeć galerię trzeba zezwolić na uruchomienie w przeglądarce skryptów ActiveX.